Międzypokoleniowy Klub Ławeczka, to nie tylko spotkania przy kawie, ale również warsztaty, których celem jest własny rozwój, znalezienie chwili wytchnienia i czas poświęcony tylko sobie. W tegorocznej edycji spotkań, przygotowaliśmy cykl warsztatów - Artystyczne Dusze z elementami teatroterapii.
Teatroterapia
To wychowanie przez teatr. Pozwala odreagować emocje, stres i stłumione uczucia poprzez wcielenie się w rolę kogoś innego. Dzięki wejściu w rolę - postaci z fotografii, bohatera wiersza czy dramatu możemy wyrazić uczucia i emocje będące wewnątrz nas samych. Czasem to właśnie wtedy możemy głośno wyrazić co naprawdę czujemy, usłyszeć siebie i lepiej zrozumieć. Zajęcia pozytywnie wpływają też na nasze odczuwanie empatii, możemy lepiej zrozumieć nie tylko siebie, ale też drugiego człowieka.
Teatralne katharsis nabiera nowego wymiaru. Uczestnicy warsztatu dzięki odpowiedniemu doborowi ról i narzędzi mogą odreagować stres, stłumione emocje czy często skrępowane myśli. Warsztaty są również doskonałą platformą do otwarcia przestrzeni w porozumieniu międzypokoleniowym. Służą otwarciu się na drugiego człowieka, a ich celem jest lepsze zrozumienie, czasem wreszcie udaje się powiedzieć rzeczy skrywane od lat.
Teatr edukacyjny
Zajęcia mają formę zabawy i są przeznaczone nie tylko dla dorosłych, ale również dzieci. Ich przystępna forma pozwala również dzieciom odnaleźć się w tej nowej sytuacji. Dzięki takiemu doświadczeniu dorośli są w stanie, poprzez pokazywanie i naśladowanie, pokazać dziecku oczekiwane zachowania.
Warsztaty prowadzone są metodą dramy, odgrywania ról i inscenizacji z wykorzystaniem różnych technik. Na ostatnich zajęciach rodzice i dziadkowie odgrywali rolę postaci z fotografii teatralnej "Skrzypka na dachu" - musieli wczuć się w bohaterów, z ich postawy i mimiki twarzy odgadnąć i przewidzieć ich myśli, dodać własny dialog, który oparty był na ich doświadczeniach. Każdy uczestnik stał się żywym odzwierciedleniem obrazu z fotografii.
Innymi elementami warsztatu było narysowanie postaci związanej z nami i nadanie jej życia poprzez pytania i odpowiedzi z ukrycia. Wykorzystana została również technika retrospekcji poprzez wcielenie się w rolę bohatera wiersza E.E Cummingsa "Naprawiacz rzeczy". Scenariusz zajęć jest niepowtarzalny i stworzony na potrzeby, zróżnicowanej wiekowo grupy.
Zabawa w teatr
Dzięki prostym ćwiczeniom, udało się zaangażować zarówno rodziców jak i seniorów i dzieci w doskonałą zabawę, która ma ogromne znaczenie w komunikacji. warsztaty pozwoliły otworzyć zupełnie nowy punkt widzenia i lepsze zrozumienie wśród uczestników.Nie zabrakło momentów radości, wzruszenia i refleksji. Zajęcia nie tylko mają działanie terapeutyczne, ale również pozwalają pokonać nieśmiałość, poszerzają słownictwo dzieci, kształtują pamięć. Pozwalają pokonać nieśmiałość i pokazują jak radzić sobie z trudnymi emocjami jak złość, agresja, gniew.