21 września 2015

Kilka słów o zdrowej diecie - białko i tłuszcze


Na ostatnich warsztatach "W zgodzie z naturą" rozmawialiśmy o bardzo ważnych elementach diety, jakimi są białka i tłuszcze. Białko to budulec naszego organizmu, a tłuszcze i cukry czyli węglowodany dostarczają energii.

Wyobraź sobie, że organizm jest jak dom - wówczas białka będą jego cegłami, a tłuszcze i cukry budowniczymi. Bardzo istotne przy budowie małych i remontach starszych organizmów jest zachowanie odpowiednich proporcji. Tłuszcz jest wbrew pozorom bardzo potrzebny, ponieważ pozwala skutecznie przyswajać witaminy A, D, E oraz K. Pamiętajmy więc o tym, by w naszych posiłkach pojawiała się odrobina oliwy z oliwek czy masła, a także nasiona takie jak len, słonecznik, dynia oraz - najzdrowsze - ryby morskie. 

W Gdańsku nie ma większego problemu z dostępem do świeżego dorsza, łososia czy śledzi, które są nie tylko smaczne, ale także niezwykle zdrowe! Staraj się jednak unikać smażenia, zwłaszcza na głębokim tłuszczu!

Pamiętaj też, że źródłem białka w diecie może być nie tylko mięso, które (pomijając już kwestie etyczne) w dzisiejszych czasach często bywa bardzo kiepskiej jakości. Naładowane antybiotykami, sterydami, nastrzykiwane wodą, solą, konserwantami. Poza tym produkcja (bo niekiedy ciężko mówić o hodowli) bydła wiąże się z ogromną emisją dwutlenku węgla i przyczynia się do powiększenia dziury ozonowej. Nie trzeba oczywiście od razu zostawać wegetarianinem. Choć można! Spróbuj ograniczyć ilość spożywanego mięsa przynajmniej do tego dobrej jakości, a źródeł białka poszukiwać w produktach roślinnych, takich jak warzywa strączkowe czy orzechy.

Zamiast paczkowanego mielonego z supermarketu spróbuj wege-kotlecików z poniższego przepisu. Można go oczywiście dowolnie modyfikować, ponieważ natura obdarzyła nas niebywałym bogactwem przeróżnych gatunków fasoli. Może kulanie takich kotlecików będzie świetną zabawą dla całej rodziny?

Wege-kotleciki

Składniki:

1 szklanka fasoli (dowolny typ)
1/2 szklanki czerwonej soczewicy
1 szklanka orzechów (mieszanka laskowych, brazylijskich, nerkowców i migdałów)
2 łyżki klarowanego masła
3 pietruszki (korzenie)
3 marchewki
2 małe cebule
1 większy ząbek czosnku
2 duże (lub 3 małe) jajka
do smaku: sól, gałka muszkatołowa, majeranek, cynamon, garam masala

Przygotowanie:

Ziarna fasoli wsypujemy do miski lub garnka, zalewamy wodą i pozostawiamy na ok. 8-12 godzin. Po tym czasie zmieniamy wodę i gotujemy ją ok. 1,5 godziny. Orzechy płuczemy i zalewamy wodą, odstawiamy na kilka godzin (ok. 3-4 lub więcej). Soczewicę gotujemy osobno ok. 10-15 min. Marchewkę i pietruszkę obieramy, myjemy, kroimy w talarki i dusimy w garnku o grubym dnie, z łyżką masła, pod przykryciem do miękkości, czyli ok. 15-20 min. Tuż przed końcem smażenia dodajemy czosnek. Wszystkie składniki kolejno przepuszczamy przez maszynkę do mielenia, dodajemy jajka, przyprawy i mieszamy bardzo dokładnie. Lepimy kotleciki i smażymy na złoto z obu stron. Można też upiec w piekarniku nastawionym na 190ºC przez ok. 15-20 min. Smacznego!

Katarzyna Kempina 
razoweciasteczka.blogspot.com