25 sierpnia 2015

Domowy smak chleba

Ciepły, wypieczony chleb z chrupiącą skórką, posmarowany świeżym masłem z dodatkiem konfitur. Chyba nie ma na świecie nikogo, kto nie zna tego smaku. Niestety w czasach mrożonych półproduktów z supermarketów i gotowych mieszanek w piekarniach, bardzo trudno dziś o smaczny i dobry chleb.

Dlatego zachęcamy Was do samodzielnego pieczenia chleba. To naprawdę nie jest takie trudne i nie zawsze wymaga specjalnego sprzętu. Kasia - trójmiejska blogerka, przekonała już nas do pieczenia chleba. Oto jej przepis na udany chleb i tym samym doskonały poranek :)

Przepis Kasi na razowy chleb pszenno-żytni na zakwasie

Na zaczyn:
2-3 łyżki czynnego zakwasu żytniego, który Kasia przyniosła na spotkanie
1 szklanka mąki żytniej razowej (typ 2000)
2/3 - 3/4 szklanki wody (temperatura pokojowa)
Wszystkie składniki na zaczyn trzeba wymieszać w misce szklanej lub plastikowej i przykryć folią spożywczą. Taki zakwas odkładamy na 9-12 godzin. Jeśli chcecie rano zjeść własny świeży chleb, zalecane jest przygotowanie zakwasu rano, tak żeby wieczorem upiec chleb, który do rana zdąży wystygnąć.

Na chleb:
wcześniej przygotowany zaczyn
300 g mąki żytniej białej (typ 720)
200 g mąki pszennej razowej (typ 1850)
ok. 300ml wody
1-2 łyżeczki soli

opcjonalnie: mak do posypania
dodatkowo: 1-2 łyżeczki masła i 1-2 łyżki otrąb do zabezpieczenia formy
  1. Z zaczynu odkładamy zakwas na kolejny raz: 2-3 łyżki do słoiczka, przykrywamy go papierem i wstawiamy do lodówki. 
  2. Resztę zaczynu mieszamy delikatnie z mąkami i wodą, dodajemy sól i wyrabiamy. Odstawiamy ciasto pod przykryciem na ok. 1 1/2 godziny, po czym jeszcze raz wyrabiamy krótko, składamy ciasto i przekładamy (złożeniem do dołu) do formy wysmarowanej masłem i wysypanej otrębami. Przykrywamy i odstawiamy znowu na ok. 1 1/2 godziny.
  3. W tym czasie rozgrzewamy piekarnik do 230ºC.
  4. Chleb posypujemy ewentualnie makiem i nacinamy górę w ok. 2-3 miejscach. Ponownie nakładamy przykrywkę i wstawiamy do piekarnika. 
  5. Po ok. 10-15 min zmniejszamy temperaturę do 190ºC. Po kolejnych 10-15 min zdejmujemy przykrywkę. Pieczemy jeszcze ok. 20-30 min, żeby łączny czas pieczenia wynosił ok. 50-60 min. 
  6. Wyłączamy piekarnik i wyciągamy formę z chlebem. Następnie ostrożnie przekładamy chleb na kratkę i pozwalamy mu ostygnąć.


Smacznego!

Porady Kasi:


  • Chleb piekę w owalnej szklanej formie żaroodpornej z pokrywką (o wymiarach ok. 25 x 15 cm).
  • Proporcje ciasta dostosowuję do wymagań zaczynu, ponieważ w zależności od tego, jak długo i w jakich warunkach się zakwasza, potrzebuje czasem o 1-2 łyżki więcej wody lub mąki.