18 listopada 2015

Ocalić od zapomnienia czy zmienić na zawsze?

Tradycja to nic innego jak międzypokoleniowy przekaz, jak wiadomość od przodków przekazywana z ust do ust. Historie w niej zawarte to wskazówki dotyczące kultury, obyczajów, sposobu życia czy zachowania, akceptowanego przez społeczność, w której żyjemy.  Każda kultura, kraj ma własne obyczaje i tradycję, podobnie jak każda rodzina.


Dzięki tradycji wiemy kim jesteśmy, skąd pochodzimy, kim są nasi przodkowie. Pielęgnowane obyczaje budują więzi rodzinne, umacniają nasze poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Oprócz kultywowania obyczajów takich jak Boże Narodzenie, Wielkanoc, Zaduszki, każda rodzina ma również swoje drobne obyczaje - wspólne świętowanie urodzin i ważnych rocznic czy przekazywanie imion z pokolenia na pokolenie. Pielęgnowanie wszelkich tradycji rodzinnych, ma ogromne znaczenie w procesie wychowania, kształtowaniu postaw i charakteru dzieci.


Uczestnicy warsztatów, również podzielili się swoimi opowieściami o tradycjach spotkań rodzinnych, obyczajach przy wspólnym stole czy o tym jak spędzają ważne święta. Jak wynikało z rozmowy - są to nieodłączne elementy, składające się na nasze życie.






Jednocześnie, we współczesnym świecie wyraźnie widać dynamizm zmian w tradycjach. Żyjemy w globalnej wiosce - zyskaliśmy łatwość w pozyskiwaniu różnorodnych informacji z całego świata, coraz więcej, częściej i dalej podróżujemy poznając inne kultury i ich obyczaje. To powoduje przeplatanie się i mieszanie różnych obyczajów, stare zwyczaje ustępują nowym, co jest naturalne dla młodych, a kontrowersyjne dla starszych.


Niezależnie od tego, czy jesteśmy zwolennikami kultywowania niezmienionych tradycji czy raczej wybieramy ich uwspółcześnioną wersję, to trzeba pamiętać, że warto pokazywać je dzieciom, uczyć historii swojej rodziny i pozwalać seniorom snuć długie opowieści o tym jak było dawniej. Niestety tych okazji jest coraz mniej, więc te krótkie chwile, trzeba wykorzystać w pełni.
Dzięki poznawaniu tradycji, dzieci znajdują odpowiedzi, na bardzo ważne pytania w swoim życiu: kim jestem? skąd się wywodzę? kim są moi przodkowie? To pozwala tworzyć tożsamość i buduje silną więź z rodziną.


Mimo panującego wszędzie konsumpcjonizmu i naszych mieszanych uczuć, co do podtrzymywania uciążliwych niekiedy obyczajów, pamiętajmy, że tradycja to ważny punkt odniesienia w naszym życiu, drogowskaz i magia dzieciństwa. Pozwólmy naszym dzieciom poczuć ten czar, zaspokójmy ich ciekawość dawnymi zwyczajami, nudnymi opowieściami o szkole, wakacjach czy urodzinach ciotki, pozwólmy na odkrywanie historii własnej rodziny, w końcu teraz zbliżają się długie, zimne wieczory i czas snucia magicznych opowieści. Te wszystkie historie budują most, który łączy pokolenia.