13 listopada 2015

Symbole, złoto i skandale czyli jak zrozumieć Klimta

Po pewnej przerwie, powróciły na ławeczkę warsztaty artystycznych dusz. Spotkania, to nie tylko teatr i poezja, ale również malarstwo.
Tematem spotkania był Gustav Klimt - jego życie i twórczość, który był centralną postacią wiedeńskiego fin de siècle, epoki wyznaczającej początek modernizmu. Klimt był głównym inicjatorem dokonujących się przemian artystycznych w Wiedniu. Odrzucił kanony akademickie, których uczył się przez lata, aby z innymi artystami założyć Stowarzyszenie Artystów Austriackich - Secesja.
"Jeśli ktokolwiek chce mnie zrozumieć, 
powinien uważnie patrzeć na moje obrazy"

Gustav Klimt za swoich czasów uważany był zarówno za malarza kontrowersyjnego jak i cenionego. Jego obrazy to wyraz nieograniczonej swobody twórczej, która w pełni wyraża złożoność epoki, w której dane było mu tworzyć. Jego prace są inspiracją dla wielu nowoczesnych artystów. To on otworzył Austrię na nurt modernizmu rozpoczynający się w całej Europie. Wystawy, które organizowali secesjoniści wywoływały liczne skandale, a sam Klimt stale dążył do stworzenia własnego języka form, wpisującego się w nurt symbolistów. Przełomem w jego twórczości był obraz "Fryz Beethovena", który urzeczywistniał jego marzenie o dziele sztuki totalnej.
To właśnie ten obraz otwiera tzw. "złoty okres" w twórczości Klimta. Można w nim odnaleźć charakterystyczne obfite złocenia i ornamenty. Ponadto obrazy stworzone w tym czasie to przede wszystkim ekspresyjna symbolika i tematy opiewające rozkosze zmysłowe. Okres ten zamyka jeden z bardziej znanych jego dzieł - obraz "Pocałunek". Później Klimt zaczął tworzyć dzieła w stylu dekoracyjno-ekspresjonistycznym, z charakterystycznym skupieniem na kolorze.
Poza malarstwem Gustaw Klimt tworzył także portrety oraz rysunki, których w jego twórczości jest ponad 3000 (obrazów stworzył 250).











Warsztaty stanowiły inspirację, do stworzenia własnego dzieła. Ławeczkowicze ozdobili pudełka metodą decoupage, wykorzystując motyw obrazu "Pocałunek".

Materiały:
  • pudełko drewniane
  • serwetka z motywem obrazu Gustava Klimta "pocałunek"
  • farby akrylowe
  • klej do decoupage
  • lakier akrylowy
  • reliefy do dekoracji
  • papier ścierny, pędzle, nożyczki
  • żelazko, papier do pieczenia


Co robimy? 
1. Pudełko malujemy farbą na wybrany kolor pamiętając, aby w miejscu, gdzie będzie przyklejona serwetka był kolor biały.
2. Po wyschnięciu pudełko szlifujemy papierem ściernym ( w razie potrzeby, malujemy jeszcze raz)
3. Rozwarstwiamy serwetkę na (zazwyczaj) trzy części i wykorzystujemy tylko wierzchnią z nadrukowanym motywem
4. Serwetkę docinamy wedle potrzeby do rozmiaru pudełka lub wycinamy tylko interesujący nas wzór
5. Smarujemy klejem do decoupage miejsce, na którym będziemy przyklejać wzór
6. Kiedy klej lekko podeschnie dopasowujemy wzór, dociskamy ręką, przykrywamy papierem do pieczenia i przyprasowujemy żelazkiem (dzięki temu serwetka nie porwie nam się a wzór będzie idealnie gładki)
7. Reliefem dekorujemy, piszemy dedykację, imię osoby, której chcemy podarować pudełko
8. Na samym końcu, lakierujemy pudełko - najlepiej kilkukrotnie